Cele przeprowadzania badań marketingowych produktów kosmetycznych

Wartość rynku produktów kosmetycznych w Polsce przekroczyła już 13 mld zł i tylko w ostatnim roku wzrosła ona o nieco ponad 5 proc. Producenci prześcigają się więc w tworzeniu coraz to nowych produktów, które sprostają oczekiwaniom konsumentów. Aby jednak poznać te oczekiwania, warto okresowo przeprowadzać badania marketingowe produktów kosmetycznych. W jakich jeszcze celach się je realizuje?

Poznać preferencje klientów oraz ich motywy zakupowe

Jedną z najistotniejszych informacji dla firm branży kosmetycznej jest to, co motywuje ich klientów do podejmowania takich, a nie innych decyzji zakupowych. Można dowiedzieć się tego na podstawie badań marketingowych produktów kosmetycznych, które pozwalają uzyskać informacje na szereg naprawdę ważnych pytań.

W ostatnim czasie obserwuje się m.in. wzrost popularności produktów bio, czyli takich, które mają bardziej naturalny skład. Nie w każdej kategorii ma to jednak tak samo duże znaczenie, właśnie dlatego warto sprawdzić ten aspekt w badaniach marketingowych produktów kosmetycznych.

Motywy zakupowe są jednak zdecydowanie bardziej kompleksowe i mogą one różnić się m.in. w zależności od wieku oraz płci. Także można to skontrolować i opracować na tej podstawie takie produkty, które będą wpisywały się w oczekiwania poszczególnych grup osób.

Sprawdzić postrzeganie marki

W branży kosmetycznej wizerunek przedsiębiorstwa ma ogromne znaczenie na to, jaką decyzję przy półce sklepowej podejmą klienci. Badanie marketingowe produktów kosmetycznych pozwala sprawdzić ten wizerunek i skonfrontować go z najbliższymi rynkowymi konkurentami. Oczywiście firma musi wiedzieć, kto stanowi jej główną konkurencję, aby móc wyciągnąć z badania rzetelne wnioski.

We wskazaniu rywali pomogą eksperci Centrum Badawczo-Rozwojowego Biostat®, którzy zajmują się przeprowadzaniem badań marketingowych produktów kosmetycznych i nie tylko. Przejmują oni na siebie również opracowanie hipotez badawczych, dostosowanie metod zbierania danych, a także opracowanie wyników analiz.

Skontrolować przekazy reklamowe

Reklama jest dźwignią handlu i jej rola jest szczególnie ważna w przypadku kosmetyków. Jej skuteczność trzeba przetestować jeszcze przed zaprezentowaniem w mediach, aby dowiedzieć się, czy ma ona szasnę na odniesienie sukcesu.

Także można zrobić to za pomocą badania marketingowego produktów kosmetycznych, choćby za pomocą techniki CAWI, czyli ankiety rozsyłanej za pomocą Internetu. Do takich ankiet można dołączać bowiem materiały multimedialne, w tym właśnie koncepty reklam oraz sprawdzać ich skuteczność na grupie docelowej.

Często firmy decydują się także na porównanie ze sobą kilku pomysłów, aby sprawdzić odbiór poszczególnych i zdecydować się na ten, który ma największą szansę na sukces.

Badania marketingowe produktów kosmetycznych to absolutna podstawa dla firm z tej branży. To przecież dzięki nim poznają one lepiej preferencje swoich klientów i tym samym mogą opracowywać jeszcze lepsze produkty, dopasowane właśnie do ich potrzeb. Jeśli i Państwo chcą skorzystać z tej możliwości, serdecznie zachęcamy do nawiązania współpracy z ekspertami Centrum Badawczo-Rozwojowego Biostat®.