Ryzyko sercowo-naczyniowe i jego czynniki

istnieniem kilku czynników, które mogą być tłumione. Ważne jest, aby znać symptomy zaburzeń, w celu podjęcia działań.

Ryzyko sercowo-naczyniowe to prawdopodobieństwo rozwoju chorób lub urazów układu krążenia (choroby serca i tętnic). Choroba sercowo-naczyniowa jest wynikiem odkładania się tłuszczu na ścianach tętnic. Depozyty te tworzą płytki miażdżycowe i ostatecznie utrudniają krążenie krwi, która zasila wszystkie narządy, zwłaszcza takie ważne organy jak mózg czy serce.

Wiele czynników jest odpowiedzialnych za ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Każda osoba może mieć jeden lub więcej czynników ryzyka. W tym ostatnim przypadku ważne jest, aby wiedzieć, że czynniki ryzyka nie sumują się, ale wzajemnie się wzmacniają, tzn. wzajemnie się pogarszają. Ogólne ryzyko sercowo-naczyniowe jest oceniane indywidualnie dla każdej osoby.

Ważne jest, aby znać czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, na które jesteś narażony i nie lekceważyć ich. Jeśli na niektóre z nich nie mamy wpływu, to istnieje mnóstwo czynników ryzyka, które małym wysiłkiem, można zmniejszyć lub wyeliminować.

Nie wahaj się porozmawiać z lekarzem, który pomoże Ci ocenić Twoje ogólne ryzyko sercowo-naczyniowe. Jeśli uzna to za konieczne, pomoże ci je zmniejszyć (praktyka aktywności fizycznej, lepiej zbilansowana dieta, farmakologia itp.).

Rozróżniamy dwa rodzaje ryzyka sercowo-naczyniowego:

 1. to, na które nie można mieć wpływu, takie jak wiek, płeć, istnienie chorób sercowo-naczyniowych w rodzinie
 2. to, które można kontrolować lub redukować: palenie, cukrzyca, nadciśnienie, nadmiar cholesterolu, nadwaga, siedzący tryb życia.

Czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, których nie można kontrolować

 • Wiek i płeć

Prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzenia sercowo-naczyniowego lub kardiologicznego wzrasta znacząco po 50 roku życia u mężczyzn i po 60 roku życia u kobiet. Kobiety, aż do menopauzy, są bardziej niż mężczyźni chronione przed chorobami układu krążenia. Istotnie, hormony (estrogen i progesteron) chronią je. Ale po 60 roku życia, kobieta ma takie samo prawdopodobieństwo jak mężczyzna rozwinięcia się choroby sercowo-naczyniowej.

 • Rodzinna historia chorób sercowo-naczyniowych

Ryzyko zachorowania na chorobę sercowo-naczyniową wzrasta, gdy bliski krewny (matka, ojciec, brat, siostra) w twojej rodzinie ma chorobę sercowo-naczyniową we wczesnym wieku. Pod uwagę brane są następujące kwestie takie jak zawał serca lub nagła śmierć ojca lub brata przed 55 rokiem życia; lub matki lub siostry przed 65 rokiem życia, uraz naczyniowo-mózgowy (udar mózgu) bliskiego krewnego przed 45 rokiem życia.

Czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, które mogą być kontrolowane w przypadku

 • Palenia papierosów

Podczas gdy tytoń jest dobrze znany jako czynnik w chorobach nowotworowych i chorobach układu oddechowego, główne ryzyko sercowo-naczyniowe jest często ignorowane lub niedoceniane. W krótkiej perspektywie czasowej, palenie sprzyja zwężaniu się tętnic, powstawaniu zakrzepów i rozwojowi zaburzeń rytmu serca. W dłuższej perspektywie, tytoń stopniowo uszkadza tętnice.

 • Cukrzyca

Zaburzenia poziomu cukru we krwi są związane z chorobami serca oraz naczyń krwionośnych. Gdy cukrzyca jest słabo kontrolowana, nadmiar glukozy we krwi uszkadza ściany tętnic.  Ocenia się, że chorzy na cukrzycę są obciążeni niemal trzy razy większym ryzykiem zgonu z przyczyn kardiologicznych niż osoby zdrowe. Częściej stwierdza się u nich również udary mózgu, miażdżycę kończyn oraz nadciśnienie tętnicze.

 • Mikroalbuminuria (śladowe ilości albumin w moczu)

Nerki działają jak filtry, eliminując produkty, których organizm nie potrzebuje. U osoby chorej na cukrzycę nerki muszą pracować ciężej, aby wyeliminować nadmiar cukru we krwi i mogą przedwcześnie ulec pogorszeniu. Obecność śladów albumin w moczu (mikroalbuminuria) wskazuje na możliwe uszkodzenie nerek. Jest to również czynnik ryzyka sercowo-naczyniowego wymagający konsultacji lekarskiej online.

 • Wysokie ciśnienie krwi

Ciśnienie krwi jest to ciśnienie wywierane przez krew na ściany tętnic. Jest ono mierzona w milimetrach rtęci (mmHg) lub centymetrach rtęci (cmHg) i wyrażana jest w dwóch jednostkach, na przykład 130/80 mmHg (lub 13/8 cmHg)Większa liczba to ciśnienie krwi w tętnicach, gdy serce kurczy się (ciśnienie skurczowe), mniejsza liczba mierzy ciśnienie, gdy serce się rozluźnia (ciśnienie rozkurczowe).Wysokie ciśnienie krwi definiuje się jako większe niż 140 mmHg (14 cmHg) i/lub większe niż 90 mmHg (9 cmHg) ciśnienie rozkurczowe więcej niż jeden raz. Niebezpieczeństwo polega na tym, że serce pracuje ciężej i staje się słabsze. Zwiększone ciśnienie kończy się również uszkodzeniem ścian tętnic.

 • Cholesterol

Ten rodzaj tłuszczu jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak jego nadmiar jest szkodliwy dla zdrowia. Rozróżnia się pomiędzy “złym cholesterolem” (lub cholesterolem LDL) a “dobrym cholesterolem” (lub cholesterolem HDL). Gdy “zły cholesterol” jest wysoki, gromadzi się na ścianach tętnic w postaci złogów tłuszczu. Z czasem depozyty te mogą spowalniać, a nawet blokować przepływ krwi: to się nazywa miażdżyca.

 • Triglicerydy

Triglicerydy są ważnym składnikiem lipidów. Wysoki poziom trójglicerydów we krwi (hipertriglicerydemia) zwiększa ryzyko rozwoju chorób układu krążenia. Ryzyko to jest znacznie większe, jeśli hipertriglicerydemia wiąże się z wysokim poziomem złego cholesterolu (LDL-cholesterol).

 • Otyłość i nadwaga

Nadwagę definiuje się jako posiadanie wskaźnika masy ciała (BMI) powyżej 25, a otyłość jako posiadanie BMI powyżej 30. Ważne jest również rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w organizmie. Jeżeli nadmiar tłuszczu znajduje się w talii i brzuchu (otyłość w kształcie jabłka), ryzyko sercowo-naczyniowe jest większe niż w przypadku, gdy tłuszcz znajduje się poniżej talii (otyłość w kształcie gruszki). Otyłość brzuszna występuje, gdy obwód w talii przekracza 88 cm u kobiet i 102 cm u mężczyzn.

 • Brak aktywności fizycznej

Pasywny tryb życia, siedząca praca mają olbrzymi wpływ na stan zdrowia układu krwionośnego. Pół godziny spaceru dziennie może wystarczyć do zmniejszenia ryzyka sercowo-naczyniowego. Ćwiczenia podnoszące częstość akcji serca, takie jak bieganie, mogą zmniejszyć ryzyko ataku serca o połowę. Choroby serca związane są ze stanem zapalnym organizmu, a ćwiczenia są naturalnym sposobem na ich zwalczanie. Kiedy się ruszasz, mięśnie wytwarzają substancje przeciwzapalne. Uprawiając sport średnio 2,5 godziny tygodniowo, zmniejszamy ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia nawet o 14%

 • Stres

Stres jest normalną reakcją organizmu na pewne zdarzenia życiowe. Kiedy stres jest długotrwały (stres chroniczny), wpływa na jakość życia. Istnieje wiele przyczyn (trudna sytuacja rodzinna, przeciążenie pracą, itp.) Stres objawia się w różny sposób: na poziomie fizycznym (w szczególności poprzez zwiększenie ciśnienia krwi i poziomu cukru we krwi), ale także na poziomie psychicznym i emocjonalnym.